Jak poprawić jakość snu

Sen to podstawowa potrzeba każdego z nas. Odpowiada nie tylko za dobre samopoczucie, ale i zachowanie zdrowia. To właśnie wtedy następuje regeneracja mózgu oraz całego ciała. Jest także momentem pozbywania się toksyn z organizmu. Ponadto w czasie nocnego wypoczynku stabilizuje się układ krążenia i procesy przemiany materii. Na zdrowy sen wpływ ma wiele czynników, takich jak jego długość, aktywność w ciągu dnia oraz komfort pomieszczenia. Co jeszcze? O tym w poniższym artykule.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, sen nie jest stanem biernym, w którym mózg się wyłącza i wypoczywa. W 1951 roku odkryto tzw. fazę snu REM, podczas której jest on najbardziej aktywny. W trakcie jej trwania nasz umysł porządkuje ślady pamięciowe, wpływając tym samym na zdolności zapamiętywania i nauki. Dbając zatem o higienę snu, rano możemy obudzić się z wieloma twórczymi rozwiązaniami.

Czynniki wpływające na sen

Jakość snu zależy od wielu czynników, a do najważniejszych należą: odpowiednia długość (około 7-8 godzin), unikanie kofeiny oraz ciężkostrawnych potraw przed zaśnięciem, regularny oraz aktywny tryb życia, wystrzeganie się drzemek w ciągu dnia. Na spokojny sen wpływa również odpowiednio dobrany materac i poduszka oraz częste wietrzenie pokoju, w którym śpimy. Duże znaczenie ma także dobre zaciemnienie sypialni.

Niemniej jednak dbając o komfort swojego snu należy zwrócić szczególną uwagę na to czym się przykrywamy. Zazwyczaj przy wyborze pościeli do sypialni bierzemy pod uwagę jej wygląd, ewentualnie cenę, a nieodpowiednio dobrana pościel może przysporzyć nam wielu problemów. Począwszy od nieestetycznego wyglądu po praniu, poprzez nietrwałość aż po duszności, pocenie się, kaszel, wysypki czy uczulenia. Pościele to taki rodzaj tekstyliów, które oprócz bielizny znajdują się najbliżej naszego ciała. Dlatego wybierając pościel warto zainteresować się naturalnym materiałem, takim jak len.

Len dobry na sen

Len posiada wiele dobroczynnym właściwości, które wpływają na poprawę jakości snu. Przede wszystkim jest niezwykle miękki i przyjemny w dotyku. Nie podrażnia nawet najbardziej delikatnej i wrażliwej skóry. Ponadto jest antyalergiczny, ma działanie antybakteryjne, dzięki czemu idealnie sprawdzi się dla alergików, dzieci oraz osób z problemami skórnymi. Komfort podczas snu gwarantują właściwości higroskopijne materiału – doskonale reguluje temperaturę ciała, przez co latem zapewnia przyjemny chłód a zimą zatrzymuje ciepło. Jest niezwykle przewiewny, ponieważ nie powstrzymuje przepływu powietrza pozwalając naszej skórze oddychać. Ponadto len charakteryzuje się wysoką absorpcją wilgoci, co jest niezwykle istotne podczas nocnego wypoczynku. Dzięki tym właściwościom len tworzy najlepszy mikroklimat dla ludzkiej skóry.

Lniana pościel, w połączeniu z odpowiednimi nawykami wieczornymi pozwoli na poprawę jakości snu. Co ważne, odpowiedni sen przekłada się na prawidłowe funkcjonowania w ciągu dnia – ma wpływ na nasze samopoczucie, efektywność pracy, nastrój i, co najważniejsze, zdrowie.