Jak udekorować wigilijny stół

Okres Świąt Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, na który czekamy cały rok. Spotykamy się wtedy w rodzinnym gronie ciesząc się swoim towarzystwem i wspólnie spożywając świąteczne potrawy. Centralnym miejscem spotkań podczas najbardziej oczekiwanej kolacji w roku jest oczywiście stół. Dlatego warto zadbać o jego odpowiednią dekorację, która sprawi, że posiłek stanie się prawdziwą ucztą również dla oczu.

Przy dekorowaniu świątecznego stołu zachęcamy Państwa do korzystania z naturalnych tkanin, które dodadzą całej aranżacji elegancji i stonowanego wyglądu. Dzięki temu efekt nie będzie przesadzony i ciężki.

Obrus lniany jako podstawa eleganckiej aranżacji stołu

Podstawowym elementem dobrze prezentującego się stołu świątecznego jest obrus z lnu. Ten wykonany z dobrej jakości tkaniny lnianej jest niezwykle trwały i będzie wspaniale prezentować się w salonie czy jadalni. Naturalna barwa materiału sprawia, że pasuje do każdego stylu wnętrza nowoczesnego czy klasycznego. Będzie wspaniałą bazą do zastawy stołowej, wigilijnych potraw oraz innych świątecznych dekoracji. Dużą zaletą lnu jest jego wytrzymałość na pranie w wysokich temperaturach. Nie musimy obawiać się zniszczenia obrusu po takich zabiegach, zapewniając jednocześnie odpowiedni poziom higieny.

Kiedy mamy do dyspozycji ładny drewniany stół, obrus nie jest konieczny. Wystarczy na jego środku położyć lniany bieżnik. Będzie stanowić piękne tło do serwowanych wigilijnych dań. Doskonałym uzupełnieniem takiej aranżacji będą naturalne świece, które w powiązaniu z bieżnikiem stworzą ciepłą i świąteczną atmosferę.

Kolejnym elementem aranżacji są serwety lniane, które dobieramy kolorystycznie do obrusu lub bieżnika. Taki dodatek dopełni całości kompozycji stołu, nadając mu odświętnego charakteru. Podobnie jak obrus czy bieżnik, serwety lniane są bardzo trwałe. Będziemy zatem mogli z nich korzystać przez wiele następnych Świąt Bożego Narodzenia oraz przy innych wydarzeniach rodzinnych. Serwety można ozdobnie składać, wkładać w pierścionki lub wykorzystać do przewiązania naturalny sznurek jutowy czy bawełniany, dodając do dekoracji np. gałązkę świerku czy lawendy.

Podsumowując, przy dekorowaniu świątecznego stołu warto kierować się złotą zasadą – „Prostota jest kwintesencją elegancji”. Zastosowanie naturalnych tkanin jakim jest len stanowi świetny sposób na jego piękną aranżację. Dzięki temu uzyskamy efekt stonowanego wyglądu, który jest spójny, nieprzesadzony i nie odwraca uwagi od tego co naprawdę ważne w Świętach Bożego Narodzenia.